Kategorie
Uncategorized

Baby boomers – jak żyje pokolenie wyżu demograficznego?

Kim są tajemniczy baby boomers? Otóż to osoby żyjące w latach 1946 – 1964. Skąd ich nazwa? Otóż pochodzi ona z powojennego wzrostu urodzeń – czyli baby boom! Wynika to z tego, że ludzie urodzeni w tym okresie byli świadkami oraz czynnie uczestniczyli w  niesamowicie ważnych dla całego świata transformacjach, które zachodziły w gospodarce. 

Przedstawiciele tejże grupy w tym roku posiadają 75 lat. Natomiast najmłodsi z nich – 57. Jak żyją w obecnych czasach?

Baby boomer

Baby boomer nazywani również potomkami cichej generacji. Generalnie, jeżeli chcielibyśmy wyróżnić pewne rzeczy cechujące baby boomersów, jest to zdecydowanie stabilizacja i niezależność. Ich niesamowicie mocna stroną jst zaangazowanie w pracy – i przede wszystkim podchodzenie do niej z szacunkiem, czego pokoleniu millenialsów oraz X zdecydowanie brakuje.

Baby boomers rzadko kiedy dopuszczają do tego, aby zmienić swoje stanowisko lub miejsce pracy. Wiele z nich mówi, że chciałoby pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Baby boomer – co to?

To przede wszystkim ludzie, którzy są niesamowicie wierni swojej pracy. W ciągu całego ich życia, ich kariera zawodowa zamyka się w ramach pracy dla jednego, do maksymalnie kilku pracodawców i to na podobnych stanowiskach. generacja ta powoli opuszcza rynek pracy, a dla tych osób, które chcą migrować i zmienić pracę lub stanowisko – będzie niesamowicie trudno to zrobić. Nie tylko ze względu nastawienia pracodawcy, ale i również ze względu wewnętrzne cechy stabilności, której nie chcą naruszać baby boomers. 

Co ciekawe, nowoczesne pokolenia preferują spontaniczna pracę, gdzie każdy chce pracować w zespole – ale zdecydowanie bardziej egoistycznie patrzy na swoje zachowania aby otrzymać wyższe stanowisko w pracy, tylko po to, aby cieszyć się fałszywym poczuciem większej wartości i wyższości od innych oraz pochwalenia się tym w internecie. Baby boomers chętnie współpracują w grupie, ale są bardzo mocno przyzwyczajeni do pracy hierarchicznej, co zmniejsza ryzyko podkładanie “kłód pod nogi” innym pracownikom. 

Jak żyją baby boomers? 

Można wprost powiedzieć, że baby boomers są niesamowicie aktywni jeśli chodzi o swoją pracę – ponieważ większośc z nich chciałaby pracować również po dostaniu emerytury. Natomiast jak wygląda ich życie w domu? Pokolenie boomersów preferuje zdecydowanie stare budownictwo, które nie posiada zbyt dużego metrażu – waha się on między 40, a 50 m kw. Zdecydowana większość z nich mieszka na przedmieściach, a aranżacja mieszkania jest raczej w stylu klasycznym, staromodnym. Boomersi nie wykazują dużej chęci do generalnych remontów, aby uaktualnić wygląd domu – preferują “odświeżenie”. Króluje u nich stonowana paleta kolorów, typu biel, kremowe, beżowe, brązy oraz szarości. 

Nazwy pokoleń

Nazwy pokoleń jest mnóstwo! Pokolenie Y, Z, X, Millenialsi, baby boomers… ciężko w tym wszystkim się połapać. Można powiedzieć, że pokolenie Z urodzone po 2000 r. dopiero zaczynają wchodzić na rynek pracy w celu zdobycia doświadczenia. tak więc, dlaczego baby boomersi, którzy posiadają ogromne doświadczenie życiowe, coraz to rzadziej występują na rynku pracy? 

Pracodawcy w obecnych czasach borykają się z różnymi problemami swoich przyszłych pracowników. Między innymi chcieliby osobę aktywną, sprytna, pełną życia, która tryska kreatywnością i przede wszystkim młodą – ale aby miała lata doświadczenia. Masę przepracowanych lat, które owocują w doświadczenie, rozważność i przede wszystkim pewność w pracy posiadają baby boomersi. Niestety, ich przedstawiciele są już na emeryturze, a najmłodsi z nich – niedługo będą. Dlatego też, to nie jest jedna z najbardziej atrakcyjnych alternatyw dla pracodawcy. Ale nie można mieć wszystkiego! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *